Vyšetření průchodnosti vejcovodů

úsměv to řekne za Vás

Co je vyšetření průchodnosti vejcovodů?

Vejcovody jsou úzké trubicovité orgány, jež spojující vaječníky s dělohou. U zdravých žen v plodném věku jimi každý měsíc putuje vajíčko, které může být oplodněno. Zdravě fungující vejcovod zajistí, že oplodněné vajíčko v pořádku doputuje do dělohy, kde se usadí a může začít dále růst. Průchodnost vejcovodů je tedy zásadní podmínkou otěhotnění. Při neprůchodnosti a poruše funkce vejcovodů může dojít k usídlení embrya na nesprávném místě, tzv. mimoděložní těhotenství. Neprůchodné vejcovody jsou poté příčinou neplodnosti. Nejčastější příčinou neprůchodnosti vejcovodů jsou záněty (např. zánět vaječníků, zánět dělohy, chlamydiové záněty), endometrióza nebo srůsty po zánětech či po předchozích operacích v dutině břišní.

Vyšetření průchodnosti vejcovodů

Kdy vyšetřujeme průchodnost vejcovodů

Abnormality vejcovodů stojí za až 40 % případů snížené plodnosti u žen. Vyšetření průchodnosti vejcovodů je jedním z prvních kroků při stanovení plodnosti. K diagnostice a léčbě neplodnosti přistupujeme zpravidla poté, kdy se pár po dobu jednoho roku neúspěšně pokouší o početí. Na žádost klientky můžeme průchodnost vejcovodů vyšetřit i dříve. To je na místě zejména v případech, kdy klientka již dříve prodělala mimoděložní těhotenství.

Jak vyšetření probíhá

Vyšetření průchodnosti vejcovodů je jednoduchá ambulantní procedura. Na klinice GYN MEDICO používáme k vyšetření tzv. ExEm Foam Kit. Pomocí ExEm gelu a ExEm vody vznikne pěna, kterou přes dutinu děložní naplníme vejcovody. Následně pořizujeme ultrazvukové snímky vypovídající o průchodnosti vejcovodů. Pěna je při ultrasonografickém vyšetření mnohem lépe viditelná než jindy používaný fyziologický roztok. Výsledné snímky jasně ukáží kontury vejcovodů a dutiny děložní. Vyšetření je jednoduché, rychlé a velmi šetrné k našim klientkám.

Napište nám