Punkce cysty vaječníku

úsměv to řekne za Vás

Cysty ve vaječníku jsou běžně se vyskytující odchylkou od fyziologické funkce vaječníku. Vznikají ve chvíli, kdy folikul obsahující vajíčko při ovulaci nepraskne, ale naplní se tekutinou. Případně když folikul praskne a pak se opět naplní. Vzniklá cysta většinou nepředstavuje pro ženu žádné omezení a obvykle po nějakém čase sama praskne. Ve vaječnících se ale mohou tvořit i cysty, které svou velikostí působí ženě nepohodlí nebo dokonce ohrožují její plodnost a zdraví. Pak je na místě punkce, tedy chirurgické propíchnutí cysty.

Kdy provádíme punkci cysty vaječníku

Cystu na vaječníku odhalí ultrazvukové gynekologické vyšetření – preventivní, nebo cílené na základě stížností ženy na obtíže v oblasti vaječníků. Nejběžnější cystou je tzv. funkční cysta, což je cysta folikulu nebo žlutého tělíska, která je vyplněná pouze tekutinou a může narůst do rozměru několika centimetrů. Méně častá endometriózní cysta obsahuje malou část děložní sliznice, která v období menstruace do cysty krvácí a vyplňuje ji krví, což může být velmi bolestivé. Lékař či lékařka na základě ultrazvukového vyšetření posoudí velikost a umístění cysty a její potenciální rizika a s ohledem na anamnézu pacientky může doporučit punkci. V případě, kdy je cysta bolestivá nebo omezující, to bývá nejlepší a nejrychlejší možné řešení.

Jak zákrok probíhá

Také samotná punkce cysty na vaječníku probíhá pod ultrazvukovou sondou. Pomocí ní si lékař provádějící zákrok zobrazuje postiženou oblast a přes pochvu zavádí tenkou punčkní jehlu. Propíchne obal cysty a odsaje její obsah. Obsah výjimečněji se vyskytujících endometriózních cyst může být příliš hustý na odsátí a v takovém případě musí přijít ke slovu další speciální nástroje k vyjmutí obsahu cysty.

Punkce cysty vaječníku je jednoduchý ambulantní zákrok, který provádíme na našem zákrokovém sále. Před zákrokem vám váš lékař či lékařka vysvětlí průběh a možnosti analgosedace, tedy tlumení vnímání bolesti během zákroku, a předá vám veškeré informace o tom, jak se na zákrok připravit. Zákrok netrvá dlouho a po odpočinku v zázemí kliniky můžete odejít domů. Při zákrocích s využitím analgosedace doporučujeme přizvat si doprovod a určitě se vyhnout řízení auta.

Napište nám