Konizace

Konizace děložního čípku

úsměv to řekne za Vás

Konizace děložního čípku


Konizace děložního čípku je drobný chirurgický zákrok, který spočívá v odstranění části tkáně čípku. K zákroku přistupujeme nejčastěji z důvodu výskytu tzv. prekanceróz, tedy přednádorových stavů. Díky moderní technice jsme dnes schopni provádět konizaci děložního čípku ambulantně, bez nutnosti hospitalizace. Zákrok provádí lékař z našeho Centra onkologické prevence, který má s tímto typem operací rozsáhlé zkušenosti. Můžete se na nás obrátit i v případě, že zatím nejste klientkou naší kliniky a máte diagnózu stanovenou z jiného pracoviště.

Kdy je nutná konizace děložního čípku

Důvodem ke konizaci děložního čípku jsou rozsáhlejší změny v tkáni děložního hrdla, které signalizují riziko vzniku onkologického onemocnění. Prvním signálem je cytologický rozbor stěru z běžné preventivní gynekologické prohlídky, který ukáže hodnoty vymykající se normě a se kterým se klientka dostane k lékaři našeho Centra onkologické prevence. Lékař je držitelem speciální licence, která ho opravňuje k provádění tzv. kolposkopické expertízy, tedy detailního vyšetření a diagnózy změn na děložním čípku. U klientek s rozsáhlejším nálezem, který potvrzuje přednádorové změny, je na místě provést konizaci, tedy odstranit postižené části čípku, samozřejmě s ohledem na přesnou diagnózu a celkovou anamnézu klientky. Včasná diagnóza a konizace čípku jsou jedněmi z nejdůležitějších nástrojů prevence vzniku rakoviny děložního čípku.

Jak zákrok probíhá

Zákroku předchází předoperační konzultace, během níž vás lékař či lékařka seznámí s postupem operace a sdělí veškeré informace o tom, jak se na zákrok připravit. Zákrok provádíme v analgosedaci, tedy celkovém utlumení organismu v kombinaci s lokální anestezií. Přesná technika konizace závisí na tom, zda je prekanceróza na povrchu, nebo uvnitř čípku. Záleží i na tom, zda máte ještě v plánu otěhotnět. Podle toho volíme různé techniky a elektrické nástroje k sejmutí postižené části tkáně. Po zákroku a odpočinku v zázemí kliniky můžete odejít domů. Doporučujeme přizvat si doprovod a určitě se vyhnout řízení auta.

Rekonvalescence po konizaci děložního čípku

Po konizaci děložního čípku vás bude čekat zhruba měsíční klidový režim, během nějž je nutné vyhnout se pohlavnímu styku a sportovní aktivitě, jakož i používání menstruačních tampónů. V prvních dnech po zákroku se mohou objevit mírné bolesti v podbříšku a drobné krvácení – špinění. Jako prevence infekce je vhodná některá z forem vaginální dezinfekce, například dezinfekční vaginální tablety, které vám předepíšeme. Doporučujeme také podpořit zdravý rozvoj tkáně děložního hrdla, například pomocí čípků s kyselinou hyaluronovou, které jsou volně dostupné v lékárnách.

Napište nám

Zobrazit další