Odstranění cyst

na zevním genitálu

úsměv to řekne za Vás

Odstranění cyst a dalších nezhoubných útvarů z oblasti zevního genitálu patří mezi běžné chirurgické zákroky v gynekologii. Nejčastěji se setkáváme s cystou nebo abscesem Bartholiniho žláz, které se nacházející v tkáni stydkých pysků. Tyto cysty nebo abscesy léčíme jednoduchým chirurgickým zákrokem v lokální anestezii na našem vlastním zákrokovém sále. Jsme vybaveni nejmodernější chirurgickou technikou a po odpočinku v příjemném zázemí naší kliniky můžete po zákroku odejít hned domů.

Jak se projevuje cysta nebo absces Bartholiniho žlázy

Bartholiniho žlázy nejsou za běžných okolností hmatatelné. Jejich funkcí je produkce malého množství hlenovité tekutiny, která vytéká ze žlázy asi dva centimetry dlouhým vývodem a zvlhčuje oblast zevního genitálu. Dojde-li k ucpání vývodu žlázy, vzniká cysta. Cysta může být velmi malá a nepůsobit žádné obtíže, ale často nabyde velikosti, která není slučitelná s pohodlím při vylučování, sexuálních aktivitách či běžném pohybu. Přidá-li se k ucpání vývodu žlázy zánět, vzniká absces. Absces je na rozdíl od cysty hnisavý a obvykle na dotek velmi bolestivý útvar. Může být doprovázen i horečkou nebo jinými příznaky zánětlivých onemocnění.

Jak probíhá odstranění cysty nebo abscesu

Nejběžnější metodou odstranění cysty Bartholiniho žlázy je tzv. marsupializace neboli vnější drenáž. Při ní vedeme řez částí stěny cysty, čímž dojde k vypuštění nahromaděného obsahu. Vnitřek cysty následně přišijeme samovstřebatelnými stehy ke kůži a vytvoříme otvor pro vypouštění tekutiny a případného hnisu prostřednictvím dočasně vloženého plastového drénu.

Odstranění cysty nebo abscesu je ambulantní zákrok, který provádíme lokální anestezii. Jako doplněk k lokální anestezii nabízíme klientkám i inhalační analgezi Entonoxem, což je směs medicinálního rajského plynu a kyslíku. Jeho vdechování tlumí bolest, zvyšuje práh bolesti a má uvolňující a lehce uklidňující účinek.

Po zákroku a odpočinku v zázemí kliniky můžete odejít domů. Je vhodné dodržet několikadenní klidový režim a nutná je zvýšená hygiena v okolí drénu. Váš lékař nebo lékařka vám dopodrobna vysvětlí, co po zákroku dělat a kdy se dostavit na vyjmutí drénu. Pokud byl v operovaném útvaru přítomen hnis, předepíše vám pravděpodobně i antibiotika na doléčení zánětu.

Napište nám