Hymenotomie

chirurgické odstranění nebo narušení panenské blány

úsměv to řekne za Vás

Panenská blána neboli hymen je slizniční řasa překrývající část poševního vchodu. Ač je opředena mnohými kulturními a náboženskými mýty, její fyziologický účel je prostý: vytváří přirozenou bariéru, která částečně chrání tělo dívky nebo mladé ženy před vstupem mikroorganismů. Hymen může mít různý tvar a u většiny žen před prvním pohlavním stykem obsahuje pouze menší otvor, který umožňuje odtok menstruační krve z těla. Při pohlavním styku nebo někdy také při masturbaci, zavádění tampónu či sportu dojde k narušení hymenu a žena může za běžných okolností pokračovat v sexuálním životě bez omezení. Mohou však nastat případy, kdy je k narušení nebo odstranění panenské blány potřeba chirurgického zákroku – hymenotomie.

Kdy je potřeba chirurgické odstranění panenské blány

Nejčastějším důvodem pro chirurgické odstranění panenské blány je nepohodlí v sexuálním životě. Příliš tuhý hymen, kdy je řasa velmi silná s minimálním otvorem, nebo takzvaně přepažená panenská blána, která tvoří pás nebo pásy napříč poševním vchodem, mohou bránit proniknutí penisu do pochvy a působit ženě velké bolesti při pokusu o pohlavní styk. Problémem je i příliš pružný hymen, který se při pokusu o průnik natáhne, ale neprotrhne. Drobný chirurgický zákrok, jakým je hymenotomie, pak může být vítaným vysvobozením. Některé ženy volí chirurgické odstranění panenské blány automaticky ve snaze předejít bolesti při prvním pohlavním styku. Výjimečně se stává, že je otvor v hymenu příliš malý i pro bezproblémový odtok menstruační krve. V takovém případě je chirurgický zákrok nutností.

Jak probíhá hymenotomie

Hymenotomie je jednoduchý ambulantní chirurgický zákrok. Předchází mu vždy konzultace s gynekologem, který se seznámí s anamnézou klientky a doporučí nejvhodnější způsob chirurgického řešení problému. Zákrok samotný zahajujeme dezinfekcí hymenu a okolí a aplikací lokální anestezie. Klientkám nabízíme také doplňkovou inhalační analgezi Entonox, což je směs medicinálního rajského plynu a kyslíku, která má uvolňující a uklidňující účinek.

Následně provádíme řezy hymenu podle toho, zda je třeba blánu pouze narušit, či zcela odstranit. Zbytkovou řasu sešijeme samovstřebatelnými stehy. Po zákroku a odpočinku v zázemí kliniky může klientka odejít domů. Rekonvalescence po hymenoktomii netrvá dlouho. Při dodržení hygieny lze úplné zhojení očekávat do dvou týdnů.

Absolutní diskrétnost

Obtíže v sexuálním životě nebo zdravotní obtíže způsobené panenskou blánou jsou velmi delikátní záležitostí a je pochopitelné, pokud se žena ostýchá o nich promluvit dokonce i se svým gynekologem či gynekoložkou. Veškerý personál naší kliniky se drží pravidla absolutní diskrétnosti a naši lékaři a lékařky jsou profesionálové s velkou praxí, kteří vědí, jak s klientkami komunikovat o citlivých tématech. S obtížemi, které vyžadují ambulantní chirurgické řešení, se na nás můžete obrátit i s diagnózou z jiného pracoviště. Poskytneme vám veškerý komfort a výhody soukromé kliniky vybavené nejmodernějšími technologiemi.

Napište nám