Sexuálně přenosné nemoci

úsměv to řekne za Vás

Sexuálně přenosné infekce jsou všechny infekce a nemoci přenášené pohlavním stykem. Postihují ženy i muže. Hlavní příčinou nákazy pohlavně přenosnou nemocí je nechráněný pohlavní styk. Některé nemoci se přenáší i z matky na plod během těhotenství nebo kontaktem s kontaminovanou krví. Nejdůležitější ochranou před nákazou pohlavní chorobou je prevence v podobě vyhýbání se nechráněnému sexuálnímu styku s partnery, jejichž zdravotní stav vám není známý. Pravidelné preventivní prohlídky na gynekologii vám pak pomohou odhalit včas případnou infekci. Některé infekce, jako jsou nejčastěji se vyskytující chlamydie, se u většiny žen obejdou bez vnějších příznaků, přesto mohou při neléčení mít za následek neplodnost.

Kdy vyhledat gynekologa

Na gynekologa se rozhodně obraťte v případě, že se u vás objeví výtok z pochvy, zarudnutí či kožní změny v oblasti vulvy, svědění genitálu nebo bolesti při močení. Pokud střídáte nebo jste v minulosti střídala sexuální partnery a měla s nimi nechráněný pohlavní styk, je na místě požádat o vyšetření na sexuálně přenosné infekce během preventivní prohlídky na gynekologii i v případě, že se u vás neprojevují žádné příznaky. Pro úspěšné vyléčení sexuálně přenosných infekcí je nutná léčba obou sexuálních partnerů.

Nejčastější sexuálně přenosné infekce a choroby a jejich léčba

Chlamydie (chlamydiové infekce) jsou nejčastěji se vyskytující sexuálně přenosnou infekcí, která postihuje ženy i muže. Způsobuje ji bakterie chlamydia trachomatis a u 70 až 80 %  žen a asi u 40 % mužů probíhá bez příznaků, což nahrává šíření infekce v populaci. U žen infekce způsobuje záněty močové trubice a záněty děložního hrdla. Projevuje se ponejvíce pálením močové trubice, výtokem a krvácením mimo menstruaci. Při neléčení může vést až k neplodnosti. Chlamydiové infekce léčíme antibiotiky. Je také potřeba, aby postižená klientka kontaktovala všechny sexuální partnery, kteří se od ní mohli nakazit.

Kvasinkové infekce jsou způsobené plísněmi (houbami) rodu Candida, které v případě přemnožení napadají kůži a sliznice. U žen se projevují úporným svěděním a bílým hrudkovitým výtokem z pochvy. Na kůži vulvy se mohou objevovat drobné olupující se puchýřky. Kvasinkové infekce léčíme antimykotiky, nejčastěji ve formě masti či vaginálního čípku.

HPV (human papilomavirus) neboli lidské papilomaviry jsou viry, které napadají pokožku a sliznice lidského těla. Existuje přes sto kmenů tohoto viru, které mají na lidský organismus různý vliv, případně se nijak neprojevují. Z pohledu gynekologie jsou podstatné kmeny způsobující změny děložního čípku a genitální bradavice (zejména HPV 6 a 11) a vysoce rizikové kmeny způsobující přednádorové stavy a karcionom děložního čípku (zejména HPV 16 a 18). Nákaze HPV 6, 11, 16 a 18 lze předcházet očkováním, které je nejlepší aplikovat před dosažením věku 26 let. Na trhu jsou ale v současné době vakcíny, které pomáhají chránit před HPV infekcí ženy až do věku 45 let.

Kondylomata (condylomata accuminata, špičaté kondylomy) jsou drobné bělavé či růžové bradavičky, které vznikají v důsledku infekce lidskými papilomaviry. Vyskytují se na kůži a sliznicích v oblasti genitálií a během různorodých sexuálních aktivit se mohou rozšířit i na jiné části těla, například koutky úst nebo mezi prsty rukou. Tlakem, třením či zapařením dochází k narušení povrchu bradaviček, mokvání a infekci s výrazným zápachem. Kondylomata léčíme především odstraněním bradaviček. Léčbu mohou doplnit léky posilující imunitu a antivirotika.

Trichomonádová vulvovaginitida je poměrně častou pohlavně přenosnou nemocí u žen. Způsobuje ji prvok Trichomonas vaginalis. Projevuje se pěnivým vaginálním výtokem žlutozelené barvy. Infekci provází nepříjemný zápach, pálení v oblasti močové trubice, otok stydkých pysků a výskyt tečkovitých krvácivých míst na děložním hrdle. U mužů je infekce v naprosté většině případů bezpříznaková.

Mykoplazmata a ureaplazmata jsou bakterie, které u žen mohou způsobit zánět pochvy, močové trubice, vejcovodů nebo ledvin. Mykoplazmatické či ureaplazmatické infekce se projevují svěděním či pálením při močení a výtokem z pochvy. Při neléčení mohou vést až k neplodnosti, v těhotenství mohou u nakažených žen způsobovat komplikace a mohou být příčinou předčasného porodu a zánětlivých onemocnění u novorozenců. Mykoplazmatické a ureaplazmatické infekce léčíme stejně jako chlamydiové infekce antibiotiky.

Herpes (herpes genitalis) je virová infekce, jejímž původcem je Herpes virus hominis. Přenáší se kontaktem s místem postiženým infekcí. Prvotní nákaza se projevuje jako akutní onemocnění s horečkami, celkovou slabostí, zduřením uzlin a otokem a zduřením postižené části genitálu. Mohou se objevit malé boláky, které praskají a jsou velmi bolestivé (opar). Po odeznění prvních projevů onemocnění virus dále přežívá v těle a obvykle se jednou za čas připomene výsevem oparu v oblasti genitálií nebo i v přidružených oblastech. U mnoha lidí je infekce herpes virem bezpříznaková, ale i takoví jedinci přenášejí virus dále na své sexuální partnery. V léčbě herpes využíváme především antivirotika a dále látky podporující imunitní reakce organismu.

Závažné sexuálně přenosné nemoci

Mezi sexuálně přenosné nemoci patří samozřejmě také závažnější onemocnění. Nejznámější je virus HIV, který způsobuje nemoc AIDS. Vyšetření krve na přítomnost viru HIV doporučujeme všem klientkám, které střídají nebo v minulosti střídaly sexuální partnery. Než se projeví, může být virus přítomen v těle bez jakýchkoli výraznějších příznaků i několik let. V těhotenství se virus HIV přenáší z matky na plod.

Dalšími závažnými sexuálně přenosnými chorobami jsou syfilis, kapavka, venerický lymfogranulom a měkký vřed (ulcus molle). Všechna tato onemocnění podléhají epidemiologickému hlášení. Nejčastější z nich je kapavka (gonokoková infekce). Kapavka je sexuálně přenosná nemoc bakteriálního původu. Projevuje se hnisavým zánětem močové trubice a může v některých případech přejít i do chronické formy.

Napište nám

Odeslat