Preventivní prohlídky

úsměv to řekne za Vás

Počínaje 15. rokem věku by preventivní prohlídky na gynekologii měly být běžnou součástí života každé ženy. Prohlídku u gynekologa by měla žena absolvovat každý rok, bez ohledu na to, zda je v aktivním reprodukčním věku nebo již po menopauze. Preventivní prohlídka slouží k zhodnocení zdravotního stavu vašich pohlavních orgánů, zjištění případných obtíží a včasnému odhalení závažnějších onemocnění, včetně rakoviny. Rozhodnete-li se stát klientkou naší soukromé kliniky, můžete počítat s komplexním vyšetřením ve špičkově vybaveném moderním prostředí, vysokou odborností našich lékařek a lékařů a absolutní diskrétností veškerého personálu.

Preventivní prohlídky

Jak probíhá preventivní gynekologická prohlídka

Na začátku preventivní prohlídky s vámi lékařka či lékař probere váš aktuální zdravotní stav. Zeptá se, zda máte nebo jste měla nějaké problémy, zda jste prodělala nějakou operaci či nemoc nebo jestli jste užívala nějaké léky. Na rozhovor s lékařem se můžete předem připravit a sestavit či sepsat seznam veškerých zdravotních novinek a vašich případných dotazů.

Po úvodním rozhovoru vás lékař požádá, abyste si odložila spodní prádlo a přemístila se na vyšetřovací křeslo. Naše ordinace jsou vybavené špičkovými gynekologickými křesly značky GRACIE, která zajišťují maximální pohodlí vyšetřované pacientky. Při vyšetření lékař nejdříve zkontroluje zevní genitálie a břicho a poté přistoupí k prohlídce děložního čípku a poševních stěn. Pochvu rozevře takzvanými zrcadly. Kontrolu děložního hrdla provádíme pomocí kolposkopu, což je světelný mikroskop, kterým lékař prohlédne povrch čípku. Pátrá přitom, zda nedošlo ke změnám tkáně. Křesla GRACIE, která používáme, v sobě mají přímo integrovaný videokolposkop s fullHD monitorem.

Lékař dále během prohlídky provede stěr buněk z děložního čípku na cytologické vyšetření. Vzorek tkáně získaný stěrem pomocí vatové tyčinky následně putuje do laboratoře na rozbor. Jedná se o nejspolehlivější metodu, jak vyvrátit nebo potvrdit rakovinu děložního čípku a zhodnotit rizikové faktory.

Na závěr lékař přistoupí k pohmatovému vyšetření, při kterém používá obě ruce. Jednu zavede do pochvy a druhou položí na břicho. Takto zkontroluje tvar a velikost dělohy, vejcovodů a vaječníků. U dívek, které dosud neměly pohlavní styk, se vyšetření provádí přes konečník. Součástí kompletního gynekologického vyšetření je i pohmatová prohlídka prsů a podpaží, kterou by měl lékař spojit i s instrukcemi o technikách samovyšetření.

Další vyšetření

Někdy může gynekolog v rámci preventivní prohlídky provést ultrazvukové vyšetření. To se provádí pomocí přístrojů dvojího typu – abdominální sondou, která se provádí přes břišní stěnu, nebo sondou vaginální. Ta se zavádí přímo do pochvy. K použití ultrazvuku lékař přistoupí, pokud chce podrobněji zkontrolovat vaječníky nebo výšku děložní sliznice. Provádí se zejména u žen po přechodu, u pacientek, které si stěžují na nějaké potíže, případně při podezřelém nálezu z vaginální prohlídky.

Je také možné, že bude lékař požadovat odběr krve, aby zkontroloval funkčnost jater a hladinu krevních tuků. Dříve se toto vyšetření provádělo u všech uživatelek hormonální antikoncepce, dnes už to ale není nutné. Stav jater se dnes sleduje například u těch pacientek, které mají k takovým nemocem předpoklady. Testy může lékař doporučit také u starších žen, které užívají hormonální léčbu po přechodu.

Co obsahuje gynekologická prohlídka

  • Rozhovor
  • Vyšetření pochvy a děložního hrdla kolposkopem
  • Cytologické vyšetření
  • Pohmatové (palpační) vyšetření
  • Prohlídku prsů

Výhody naší privátní kliniky

Naši gynekologové a gynekoložky jsou špičkovými profesionály ve svém oboru, kteří kromě vysoké kvality poskytované péče dbají i na absolutní diskrétnost a váš maximální komfort. V ordinaci jste vždy pouze vy a lékař. Všechny naše ordinace jsou moderně zařízené a vybavené špičkovou technikou. Klientkám nabízíme vedle režimu běžných preventivních prohlídek také gynekologické balíčky, jež rozšiřují péči o řadu dalších vyšetření, například preventivní onkogynekologický screening nehrazený z veřejného zdravotního pojištění, odběr cytologie metodou LBC nebo cílený odběr dle určení lékaře na žádost klientky (například HPV, AMH nebo průchodnost vejcovodů).

Naše klinika je velmi blízko centra Prahy, ve Wilsonově ulici v Praze 2 vedle Hlavního nádraží, a je pohodlně dostupná MHD, autem i vlakem. Máme vlastní hlídané parkoviště, které je pro vás po dobu ošetření zdarma.

Máme širokou ordinační dobu od 7:00 do 21:00 každý všední den a krátké objednací termíny. Na svou preventivní prohlídku se můžete objednat i online e-mailem nebo přes SMS chat. Blížící se termín návštěvy vám připomeneme zaslanou SMS zprávou.

Vaše návštěva se obejde bez zbytečného čekání, na řadu půjdete přesně ve smluvený čas. Uvítáme vás v příjemném prostředí recepce, kde se můžete občerstvit, připojit na internet nebo si projít denní tisk. Náš personál je tu proto, aby se po celou dobu vaší návštěvy staral o vaši pohodu.

Můžete nám zavolat, zaslat SMS, poslat e-mail, nebo můžete vyplnit kontaktní formulář. Obratem se vám ozveme zpět.

Napište nám