preventivní prohlídky

preventivní prohlídka Vám pomůže předejít nechtěným nemocem

úsměv to řekne za Vás

Preventivní gynekologická prohlídka

Provádí se počínaje 15. rokem věku každý rok, zpravidla nejdříve po uplynutí 11 měsíců po provedení poslední preventivní prohlídky. Ideální doba pro provedení prev. prohlídky je první polovina menstruačního cyklu.

Existuje také spousta žen, které na prohlídku sice chodí, ale nevědí, co všechno by mělo být její náplní. „Na prevenci na gynekologii chodím poctivě a vím, že lékař kontroluje, zda nemám rakovinu děložního čípku."

 

preventivní prohlídky

Co všechno by mělo být náplní kompletní gynekologické prohlídky?

Na začátku každé prohlídky by měl být alespoň stručný rozhovor. Lékař by se měl zeptat, zda máte nebo jste měla nějaké problémy, zda jste prodělala nějakou operaci, nemoc nebo jestli jste užívala nějaké léky.

Usnadněte lékaři prohlídku a všechny novinky mu sdělte sama. Můžete si je předem připravit na papírek, abyste na nic nezapomněla. To samé platí i o vašich otázkách, na které se chcete svého lékaře zeptat.

Cytologie a vyšetření pohmatem

Poté už následuje samotné vyšetření. Lékař nejdříve zkontroluje zevní genitálie a břicho, poté přistoupí k prohlídce děložního čípku a poševních stěn. Nejdříve rozevře pochvu takzvanými zrcadly.  Kontrola děložního hrdla se provádí pomocí kolposkopu, což je světelný mikroskop, kterým lékař prohlédne povrch čípku. Pátrá přitom, zda nedošlo ke změnám tkáně.

Poté následuje stěr buněk z poševního čípku neboli cytologie. Při něm lékař pomocí vatové tyčinky odebere vzorek tkáně z děložního hrdla a odešle ho do laboratoře na prozkoumání. Jedná se o nejspolehlivější metodu, jak vyvrátit nebo potvrdit rakovinu děložního čípku. Cytologické vyšetření by měl lékař provádět při každé preventivní prohlídce.

Co obsahuje gynekologická prohlídka?

  • Rozhovor
  • Vyšetření pochvy a děložního hrdla kolposkopem
  • Cytologické vyšetření
  • Pohmatové (palpační) vyšetření
  • Prohlídku prsů

Součástí je i prohlídka prsů a podpaží

Na závěr lékař přistoupí k pohmatovému vyšetření, při kterém používá obě ruce. Jednu zavede do pochvy a druhou položí na břicho. Takto zkontroluje tvar a velikost dělohy, vejcovodů a vaječníků.

Součástí kompletního gynekologického vyšetření by měla být i prohlídka prsů a podpaží. V současnosti ji ale velká část lékařů neprovádí a domnívá se, že pacientka se dostatečně vyšetří sama.

Nebojte se lékaře požádat, aby u vás provedl i kontrolu prsů a nechte se poučit o technice samovyšetření. Jste-li starší 45 let, máte jednou za dva roky nárok na mamografické vyšetření prsu. Váš gynekolog vám jistě doporučí, kam na mamografickou kontrolu zajít.

Co vás ještě může potkat na preventivní prohlídce?

Někdy může gynekolog v rámci preventivní prohlídky provést ultrazvukové vyšetření. To se provádí pomocí přístrojů dvojího typu – abdominální sondou, která se provádí přes břišní stěnu, nebo sondou vaginální. Ta se zavádí přímo do pochvy.

K použití ultrazvuku lékař přistoupí, pokud chce podrobněji zkontrolovat vaječníky nebo výšku děložní sliznice. Provádí se zejména u žen po přechodu, u pacientek, které si stěžují na nějaké potíže, případně při podezřelém nálezu při vaginální prohlídce.

Je také možné, že bude lékař požadovat odběr krve, aby zkontroloval játra a hladinu krevních tuků. Dříve se toto vyšetření provádělo u všech uživatelek hormonální antikoncepce, dnes už to ale není nutné. Stav jater se dnes sleduje například u těch pacientek, které mají k takovým nemocem předpoklady. Testy může nařídit lékař také u starších žen, které užívají hormonální léčbu po přechodu.

CHCI SE OBJEDNAT