Co znamenají výsledky vaší cytologie?

úsměv to řekne za Vás

Cytologie je pomocná metoda v diagnostice rakoviny děložního čípku. Výsledky cytologie nám ukazují míru podezření na přednádorové stavy. Tato metoda, může být leckdy falešně nadhodnocena, ale i podhodnocena. To znamená, že nález na čípku může být ve skutečnosti lepší, než nám výsledky cytologie ukazují a naopak.

Níže uvedená doporučení jsou obecná a je potřeba k nim přistupovat individuálně. Při nejistotě vašeho výsledku doporučujeme konzultaci s vaším gynekologem.

ASC-US

Nález ASC-US znamená, že výsledek stěru je lehce abnormální a riziko přítomnosti závažných přednádorových změn je velmi malé. Nicméně je potřeba udělat kontrolu. Nejčastěji kontrolní cytologický stěr za cca 3 až 6 měsíců. Pokud by další cytologie byla dále abnormální, je vhodné zvážit podrobnější vyšetření děložního hrdla v centru onkologické prevence, kde vás lékař dovyšetří (kolposkopie, biopsie, HPV testy atd.). Jestli tuto mírnou odchylku ve stěru vyvolal HPV virus nelze z tohoto stěru přesně určit.

LSIL

Tento nález znamená, že výsledek je mírně abnormální, nicméně riziko přítomnosti závažných přednádorových změn je velmi malé. Pokud se tento nález v dalším kontrolním stěru opakuje, je potřeba nález ověřit odběrem biopsie. Nejčastěji se kontrolní stěr cytologie provádí za cca 6 měsíců.

Pokud by cytologie byla dále abnormální, je vhodné zvážit podrobnější vyšetření děložního hrdla v centru onkologické prevence, kde vás lékař dovyšetří (kolposkopie, biopsie, HPV testy atd.)

HSIL, ASC-H, AGC-NEO

Tyto nálezy jsou jednoznačným důvodem k podrobnému vyšetření děložního hrdla specialistou v centru onkologické prevence, který se touto problematikou zabývá. Vzhledem k tomu, že tyto nálezy velmi často ukazují na závažný přednádorový stav (který se mnohdy i následně prokáže), není preferováno odebírat dále pouze kontrolní cytologii, ale je nutno nález čípku podrobně došetřetit (kolposkopie, biopsie).

AGC-NOS

Tento nález znamená, že cytologie upozornila na lehkou abnormalitu. Nejspíše ve žlázovém epitelu (sliznice, která vystýlá děložní kanálek). U těchto nálezů se musí udělat kontrolní stěr (za cca 3-6 měsíců). Ideálně po přeléčení zánětu cervixu nebo doplnit HPV testem.

 

 

Můžete nám zavolat, zaslat SMS, poslat e-mail, nebo můžete vyplnit kontaktní formulář. Rádi vám poradíme.

Napište nám