Digitální osvětová kampaň prevence rakoviny děložního čípku

14.01.2019

úsměv to řekne za Vás

Měsíc leden byl vyhlášen jako mezinárodní měsíc boji proti rakovině děložního čípku, proto i kampaň začala 11. 1. a poběží celý měsíc.

Kampaň s názvem Nenech to náhodě! využívá zájmu o ženský vzhled, aby zdůraznila, že nestačí být jen krásná navenek, ale také uvnitř těla, kde nemoc není tolik zřejmá.

Věříme, že díky informacím a novým poznatkům si české ženy uvědomí, jak rakovina děložního čípku dokáže zničit ženskou krásu a zároveň také pochopí, že tomuto onemocnění mohou téměř ze 100% předejít, pokud své zdraví nenechají náhodě.

5 faktů o rakovině děložního čípku

  1. Rakovinu děložního čípku způsobuje infekce lidským papiloma virem (human papiloma Virus – hrHPV).
  2. Gynekolog ji může včas odhalit preventivním cytologickým stěrem z děložního čípku případně zjistit skrytou infekci a to pomocí testu HPV DNA.
  3. Očkování výrazně snižuje riziko vzniku rakoviny děložního čípku, ale vakcíny nechrání proti všem rizikovým typům HPV a jsou vhodné především pro ženy a muže (díky a chlapce), kteří ještě nezahájili sexuální život.
  4. Kondom je důležitou, ne však absolutně spolehlivou ochranou. Muži v onemocnění figurují jako přenašeči.
  5. S infekční HPV se setká až 80% populace.

Prevence je důležitá!

  • Každý rok je na celém světe diagnostikováno půl milionu žen.
  • V Česku tuto diagnózu od svého lékaře slyší 850 – 900 žen ročně a téměř 40% z nich na ni podlehne.
  • Rakovině děložního čípku je možné téměř 100% předejít vhodným chováním, uvědomělým přístupem sama k sobě a především pravidelnými preventivními prohlídkami u gynekologa.

Rakovina děložního čípku. Jedna diagnóza. Pět příběhů.

Podívejte se na video, kterou vzniklo na podporu kampaně Nenech to náhodě!, kde Vám svůj příběh řekne Hana, Lucie, Denisa, Jana a Martina. Ženy s jinými životními příběhy, ale stejnou diagnózou.

Máte už i svůj termín na preventivní prohlídku?