Často kladené otázky v těhotenství.

úsměv to řekne za Vás

Kterým domácím pracím by se budoucí maminka v těhotenství měla raději vyhnout? Často diskutované je zejména mytí oken…

Důležité je, aby se nastávající maminka zbytečně nepřetěžovala a nevystavovala se zbytečným rizikům. Těhotenství sice není nemoc, ale je to opravdu jiný stav a na to musí každá maminka myslet. Rozhodně není vhodné zvedání těžkých předmětů. Takže přesouvání nábytku a nošení těžkých nákupů rozhodně není vhodné. Další potencionálně riziková činnost je práce s chemikáliemi např. při malování nebo čištění odpadů. Tyto látky bývají těkavé a není vhodné, aby nastávající maminka tyto látky inhalovala. Co se týče mytí okem a věšení záclon, tak tady je potřeba si uvědomit, že v těhotenství často dochází k výkyvům krevního tlaku, které často vedou k závratím a někdy i mdlobám, proto je dobré, aby se maminky těchto činností vyvarovaly, kvůli riziku případného pádu.

Může se v těhotenství pít káva? Případně jaké množství? Co vlastně hrozí při nadměrné konzumaci a co se nadměrnou konzumací myslí?

Tady platí pravidlo ,,všeho s mírou´´. Malé množství kofeinu v těhotenství nevadí. Je však potřeba si uvědomit, že kofein není jen v kávě, ale i v čaji a dalších nápojích. Dobré je vyvarovat se káv s vysokým obsahem kofeinu, takže presovaná káva či ,,turek´´ nejsou vhodné. Šálek instantní kávy denně naopak není problém. Většina kaváren v současné době také nabízí kávové speciality v bezkofeinové úpravě, což je pro těhotnou ženu ideální varianta.

Jaký názor máte na horkou koupel v těhotenství?

V prvním trimestru není vhodná teplá koupel, vířivé vany či sauny. V pozdějších měsících těhotenství je již naopak teplá koupel přínosná na uvolnění svalového napětí a v období před porodem uklidňuje tzv. poslíčky.

Je nutné se v těhotenství vzdát všech sportů, které žena do té doby provozovala? Které jsou rozhodně zakázané a lze nějaké přímo doporučit?

Není vhodné, aby žena, která před těhotenstvím viděla sport jen v televizi, začala cvičit právě v těhotenství. Naopak ženy sportovkyně mohou cvičit dál, samozřejmě s ohledem na svůj stav. V průběhu celého těhotenství je třeba se vyvarovat sportů, kde je potřeba skákat – typicky cvičení na trampolíně. Dále s rostoucím bříškem je nutné omezit zatěžování břišních svalů, které se rozestupují, aby vytvořily prostor pro zvětšující se dělohu. Ideální v těhotenství je jóga, pilates (s omezením zatěžování břišních svalů) popřípadě plavání. Mnohá sportovní centra rovněž nabízí speciální cvičení pro nastávající maminky.

Jste pro striktní zákaz alkoholu v těhotenství? Co podle vás ještě neškodí a co už ano?

Kouření a alkohol by měl být nastávajícím maminkám zapovězen. Nicméně s alkoholem je možné udělat čas od času výjimku v podobě deci vína či malého piva. Jednou maximálně dvakrát do měsíce jedna sklenka nastávající mamince neuškodí, naopak často pomůže s nízkým tlakem, který je v těhotenství velmi častý. I zde jsou na trhu možné náhražky v podobě nealkoholického piva či dealkoholizovaného vína.

Které bylinky jsou v těhotenství nebezpečné? Které jsou naopak doporučované?

V těhotenství nejsou všeobecně vhodné bylinky, které způsobují překrvení pánevních orgánů a mohou vyvolávat děložní stahy. Jsou to hlavně maliník, kontryhel, mateřídouška a skořice. Naopak s blížícím se porodem jsou tyto bylinky vhodné. Také se nedoporučuje větší množství zázvoru, který je ale v omezeném množství vhodný při těhotenských nevolnostech – v prodeji jsou například zázvorové bonbóny či lízátka.

Jak je to s potravinami, kterým by se těhotné měly vyvarovat? (plísňové sýry a spol.)

V těhotenství není vhodné jíst velmi kořeněná jídla. Dále by se těhotná žena měla vyvarovat konzumace syrového masa a nepasterizovaných mléčných výrobků.

S jakými dalšími dotazy (ohledně toho, co se ne/může) se na vás obrací těhotné ženy?

Často se nastávající maminky ptají, zda můžou mít s partnerem sex. Sex v těhotenství rozhodně není zapovězený. Pokud je samozřejmě vše v pořádku a nejsou žádné komplikace. Dále jsou časté dotazy, které jsou již zodpovězené výše, tedy zda může nastávající maminka sportovat, co jíst a jaké bylinky nejsou vhodné.

 Na co v těhotenství upozorňujete vy své těhotné pacientky, že by to neměly?

Jelikož je v prvním trimestru velmi nežádoucí překrvení pánevních orgánů, tak vždy upozorňuji na nevhodnost horké vany, sauny a páry. Také je důležité, aby v případě horečky maminky používaly Paralen, který se může v těhotenství užívat až do 4 g denně. Tělesná teplota nad 38 C je totiž pro vyvíjející se embryo vysoce riziková.

MUDr. Jana Neudeckerová

OBJEDNAT SE DO TĚHOTENSKÉ PORADNY ZPĚT NA SEZNAM ČLÁNKŮ