Folikulometrie

úsměv to řekne za Vás

Folikulometrie je ultrazvukové vyšetření určené ženám, které se snaží otěhotnět. Používáme ho ke zhodnocení stavu folikulů ve vaječnících a předvídání průběhu ovulace. Ovulace je zásadní podmínkou početí přirozenou cestou. U žen, které mají problém s otěhotněním, patří folikulometrie mezi první jednoduchá vyšetření plodnosti.

Normální průběh ovulace

Ženy se rodí se zásobou cca 1,5 milionu folikulů ve vaječnících. Každý folikul obsahuje ženskou pohlavní buňku oocyt neboli vajíčko, které je obalené několika vrstvami buněk. Aby bylo vajíčko připravené k oplodnění, musí nejprve uzrát, což v praxi znamená, že primární folikul velký pár setin milimetru vyroste do zralého folikulu o průměru cca 20 milimetrů. Za celý plodný život ženy, tedy od první menstruace do menopauzy, se tato cesta podaří jen asi 400 folikulů. Ostatní zůstanou nevyužité nebo odumřou před dozráním.

Zhruba 40 až 90 dnů před každým menstruačním cyklem se ve vaječnících vyčlení skupina 10 až 20 folikulů, které začnou růst a vyzrávat. Pouze jeden folikul z této skupiny se stane dominantním a asi 1,5 dne před ovulací je plně zralý. Při ovulaci pak folikul pukne, vajíčko se vyplaví do vejcovodu a může dojít k oplodnění.

Jak probíhá vyšetření

Folikulometrie je ultrazvukové vyšetření, které se provádí tenkou sondou zavedenou do pochvy. Vyšetření provádíme opakovaně po několika dnech, abychom mohli sledovat růst folikulu. Díky tomu dokážeme s velkou přesností stanovit, kdy dojde k ovulaci a zda k ní dochází způsobem slučitelným s přirozeným početím miminka.

Napište nám