Konizace děložního čípku

úsměv to řekne za Vás

Konizace děložního čípku je drobný chirurgický zákrok, který spočívá v odstranění části tkáně čípku. K zákroku přistupujeme nejčastěji z důvodu výskytu tzv. prekanceróz, tedy přednádorových stavů. Díky moderní technice jsme dnes schopni provádět konizaci děložního čípku ambulantně, bez nutnosti hospitalizace. Náš zákrokový sál je plně vybaven moderní technikou potřebnou k provedení tohoto zákroku a naši lékaři a lékařky mají s tímto typem operací rozsáhlé zkušenosti. Můžete se na nás obrátit i v případě, že zatím nejste klientkou naší kliniky a máte diagnózu stanovenou z jiného pracoviště.

Kdy je nutná konizace děložního čípku

Doporučení podstoupit konizaci děložního čípku vzniká na základě cytologického rozboru stěru z běžné gynekologické prohlídky, který vyvolá podezření na nežádoucí změny v tkáni děložního hrdla. Následuje biopsie, tedy odběr vzorku tkáně. Pokud v něm laboratoř odhalí přednádorové změny, je na místě zvážit odstranění postižené části čípku, samozřejmě s ohledem na přesnou diagnózu a celkovou anamnézu klientky.

Jak zákrok probíhá

Zákroku předchází předoperační konzultace, během níž vás lékař či lékařka seznámí s postupem operace a sdělí veškeré informace o tom, jak se na zákrok připravit. Zákrok provádíme v analgosedaci, tedy celkovém utlumení organismu v kombinaci s lokální anestezií. Přesná technika konizace závisí na tom, zda je prekanceróza na povrchu, nebo uvnitř čípku. Záleží i na tom, zda máte ještě v plánu otěhotnět. Podle toho volíme různé techniky a elektrické nástroje k sejmutí postižené části tkáně. Po zákroku a odpočinku v zázemí kliniky můžete odejít domů. Doporučujeme přizvat si doprovod a určitě se vyhnout řízení auta.

Rekonvalescence po konizaci děložního čípku

Po konizaci děložního čípku vás bude čekat zhruba měsíční klidový režim, během nějž je nutné vyhnout se pohlavnímu styku a sportovní aktivitě, jakož i používání menstruačních tampónů. V prvních dnech po zákroku se mohou objevit mírné bolesti v podbříšku a drobné krvácení – špinění. Jako prevence infekce je vhodná některá z forem vaginální dezinfekce, například dezinfekční vaginální tablety, které vám předepíšeme. Doporučujeme také podpořit zdravý rozvoj tkáně děložního hrdla, například pomocí čípků s kyselinou hyaluronovou, které jsou volně dostupné v lékárnách.

Napište nám

Odeslat