Jak poznáte, že jste těhotná?

průvodce těhotenstvím napoví

úsměv to řekne za Vás

Těhotenství je pro ženu velmi speciální období plným radost i nejrůznějších výzev. Tým našich specialistů kliniky GYN MEDICO je tu pro to aby se o vás v tomto období postaral po lékařské stránce, a to v té nejvyšší kvalitě a s respektem k vašim individuální přáním. Jak probíhá péče o těhotné se můžete dočíst zde.

Jak poznáte, že jste těhotná?

Prvním příznakem těhotenství je samozřejmě vynechání menstruace. Příznaků a pocitů s nimiž se v průběhu, a zejména na začátku těhotenství setkáte, může být mnohem více.

Citlivé a nateklé prsy

  • Jeden z prvních příznaků těhotenství.
  • Důvodem je rostoucí hladina těhotenských hormonů v těle.
  • Tento problém se zpravidla výrazně zmírní na konci 1. trimestru, ve výjimečných případech může přetrvat po celé těhotenství.

Únava

  • Únavu budete pociťovat také zejména v prvním trimestru těhotenství.
  • Může za ni rychle rostoucí hladina progesteronu.
  • Únava provází zejména první trimestr těhotenství a vrací se pak až ke konci těhotenství, kdy za ni ale může zejména příbytek na váze a také zhoršené pohodlí při spánku.

Nevolnost a zvracení

  • Již na samém začátku nebo ve druhém měsíci těhotenství jsou ranní, ale nejenom ranní nevolnosti zcela běžné, ve druhém trimestru ve většině případů zcela vymizí.

Co může pomoci?

  • Proti ranní nevolnosti si zkuste připravit na noční stolek suchý rohlík, sušenku nebo kousek ovoce a snězte je dřív, než vstanete.
  • Nevolnost během dne často způsobuje některá součást stravy. Sama brzy vypozorujete, čemu se raději vyhnout. Mohou to být některé bylinkové čaje, kořeněná, sladká nebo tučná jídla, ale i káva.
  • Vyhněte se také horku a nevětraným prostorům.

Kdy navštívit lékaře?

  • Nejste-li schopná udržet v žaludku ani tekutiny a hrozí dehydratace, zvracení několikrát denně.
  • Jste-li kvůli nevolnosti velmi zesláblá, točí se vám hlava nebo máte závratě.
  • Zcela určitě, pokud zvracíte krev, zvracení doprovází bolesti břicha nebo horečka.

Změny chutí a vůní

  • Co vám dříve chutnalo, najednou nemůžete ani cítit, nezbývá, než své tělo poslechnout a vyhnout se tomu.
  • Naopak jídla, která byste dříve nepozřela, můžete nyní jíst ve velkém.

Drobné krvácení a špinění

  • Zhruba 10–13 dní po početí se může objevit drobné vaginální krvácení.
  • Způsobuje ho většinou uhnízdění oplodněného vajíčka v silně prokrvené děložní tkáni.
  • Krvácení je velmi slabé (obvykle pouze zašpinění prádla) a trvá pouze 1 až 2 dny.
  • Pokud však během těhotenství zpozorujete jakékoliv krvácení či špinění, kontaktujte raději lékaře.

Časté močení

  • Rostoucí množství krve a dalších tekutin v krvi, ale také zvětšující se děloha, tlačící na močový měchýř, mohou způsobit, že budete častěji potřebovat na záchod.
  • Tento jev provází většinou celé těhotenství.

Mimoděložní těhotenství (gravidita extrauterina seu ectopica)

Je život ohrožující situace. Jedná se o stav, kdy je těhotenství uloženo mimo dutinu děložní. Při běžném vzniku těhotenstvím splyne vajíčko a spermie ve vejcovodu a následně již oplodnění putuje vejcovodem do dutiny děložní, kde se uhnízdí. Při mimoděložním těhotenství se oplodněné vajíčko usadí mimo dutinu děložní, například ve vejcovodu, vaječníku nebo v dutině břišní.

Příznaky mimoděložního těhotenství

  • Pozitivní těhotenský test.
  • Vaginální krvácení různé intenzity.
  • Pomalý nárůst HCG (hormon, který jako jeden z prvních ukazatelů ukáže, zda je žena těhotná nebo ne. U těhotných žen se jeho množství po dvou dnech zdvojnásobuje, u mimoděložních těhotenství ne).
  • Na ultrazvuku nelze v dutině děložní nalézt plodové vejce.
  • V pokročilém stádiu, cca od 6. týdne, se často připojuje bolest v podbřišku.

Léčba mimoděložního těhotenství

V drtivé většině případů se mimoděložní těhotenství řeší chirurgickým zákrokem, většinou laparoskopicky. V některých případech se po laparoskopii provádí též kyretáž, aby měli lékaři jistotu, že v dutině děložní nic nezůstalo.

Zamlklé těhotenství

O zamlklém těhotenství hovoříme v případě, že dojde k samovolnému potratu, ale plod zůstane v děloze. Nelze přesně stanovit, z jakých důvodů k zamlklému těhotenství dochází. Příčinami mohou být genetické vady, hormonální nerovnováha, infekce či poruchy imunity.

Příznaky zamlklého těhotenství

Příznaky zamlklého těhotenství jsou podobné příznakům samovolného potratu. Může docházet ke špinění a následnému krvácení z dělohy doprovázeno bolestí v podbřišku. 

Jakmile zpozorujete tyto příznaky okamžitě nás kontaktujte

  • Lékař provede ultrazvukové vyšetření a vyšetření krve (kvůli zjištění hladiny hormonu HCG).
  • Pokud se diagnóza potvrdí, je nutná hospitalizace a vyčištění dělohy v celkové narkóze
  • Po vyčištění dělohy se doporučuje dodržet šestinedělí jako po porodu. Je nutné vyhýbat se fyzické námaze a být co nejvíce v klidu
  • Pokud se žena pak cítí psychicky i fyzicky dobře, může se pokusit o další těhotenství ihned. Běžně je však dobré vyčkat alespoň tři až šest měsíců

Menstruace v těhotenství

Od počátku až do konce těhotenství se menstruace jako taková neobjevuje. Na druhé straně, pokud se krvácení objeví, ještě nutně nemusí pro nastávající maminku znamenat zdravotní problémy. Zpravidla je to příznak toho, že se miminko i s placentou „uhnízďuje“ v děloze, a právě vrůstání placenty do sliznice děložní může způsobit krvácení různé intenzity (od špinění až po silné krvácení připomínající menstruační). Pokud jakékoliv krvácení v těhotenství nastane, měla by žena co nejdříve navštívit svého lékaře, protože pouze lékař může posoudit, zda vše probíhá tak, jak má, a zda není náhodou krvácení v těhotenství projevem nějaké komplikace.

V pokročilém stádiu těhotenství mohou některé maminky zažít tzv. „špinění“. To se rovněž stává a za určitých okolností je to součástí procesu těhotenství. I tuto situaci však nelze brát na lehkou váhu, ženy by toto měly rovněž co nejdříve oznámit svému lékaři. Krvácení v pokročilém stádiu těhotenství je naopak velice závažná situace a žena by se měla neprodleně nechat odvézt do nemocnice!

Těhotenství po trimestrech

  • Těhotenství počítáme od prvního dne poslední menstruace před otěhotněním. A to i přesto, že první dva týdny žena ještě těhotná není. K oplodnění vajíčka totiž dochází až zhruba za 14 dní od začátku menstruace
  • V těhotenství se nemusíte vzdát ani sexu. Pokud bude vše probíhat normálně, vy se budete cítit dobře, je zbytečné si milování odpírat. Půst budete muset držet po porodu – v šestinedělí není sex příliš vhodný, v některých případech by mohl dokonce ublížit (zavlečení infekce do ještě ne zcela zahojených porodních cest).
  • Průběh celého těhotenství dělíme základně na tři části – trimestry. Co vás v jejich průběhu čeká.

1. trimestr

Začíná oplodněním a končí 13tt. Vaše tělo se srovnává s novou situací a plod je v tomto období velmi citlivý a zranitelný. Vyvíjejí se všechny orgány plodu (embryogeneze), plod je nejvíce náchylný na poškození toxiny, chemikáliemi, alkoholem, kouřením, ale i některými léky či zářením. Začínají se také objevovat první příznaky těhotenství, např. ranní nevolnost, zvracení, pálení žáhy atd. Vaše tělo se začne postupně měnit a koncem druhého měsíce již také pravděpodobně začnete přibývat na váze a zvětší se vám prsa.

2. trimestr

Jde o období mezi 13tt a 26tt. Zpravidla nejpříjemnější a nejhezčí období těhotenství. Polevuje těhotenská nevolnost a počáteční únava a bříško ještě není tak velké, že by vás výrazně limitovalo a omezovalo. Často se také obnovuje ztracená sexuální chuť, ovšem je to samozřejmě individuální. Mohou se ale dostavit bolesti v zádech a také častější potřeba močení. Nejdůležitější novinkou jsou ale pohyby miminka, které začnete právě v tomto období cítit – obvykle kolem 20tt u žen těhotných poprvé, od 18tt u vícerodiček. V tomto trimestru se také provádějí důležitá vyšetření, která mohou včas odhalit případné vývojové vady plodu.

3. trimestr

Je posledním trimestrem těhotenství, začíná 27tt a končí samotným porodem. Můžete se cítit unavenější, prsa mohou začít produkovat mlezivo a zejména v letním období ženám často otékají nohy, časté jsou také dýchací potíže. Vaše miminko se teď vyvíjí velice rychle a vaše tělo se zase připravuje na porod. Miminko již slyší a rozezná světlo a tmu. Zhruba ve 32tt už vypadá téměř stejně jako při narození, v děloze už začíná mít poněkud těsno. Ve 36tt se tedy většinou uvelebí ve své definitivní poloze.

Na klinice GYN MEDICO se o vás postaráme až do 40tt bez nutnosti navštěvovat jiná pracoviště. Můžete nám zavolat, zaslat SMS, poslat e-mail, nebo můžete vyplnit kontaktní formulář. Obratem se vám ozveme zpět.

Napište nám